Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start O nas Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na finałowej gali III edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”.

Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na finałowej gali III edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”.

Szanowni Państwo,


Miło nam poinformować, że Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani mgr Grażyna Maszniew, wzięła udział w finałowej gali III edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego, przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.  Członkiem kapituły konkursu jest Pani dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, prof. PŚ. z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

 

Gala odbyła się pod patronatem i z udziałem Prezydenta RP dnia 9 maja br.  Wydarzenie było okazją do dyskusji nad potrzebą zniesienia barier architektonicznych i zwiększenia dostępności nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, lecz  dla wszystkich osób które mają problem z dostępem do budynków użytku publicznego. „Kwestia dostępności decyduje o tym, czy państwo jest nowoczesne, cywilizowane, czy też nie” – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości i przypomniał o zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowy program „Dostępność plus”.

 

Celem działań w ramach programu „Dostępność plus” ma być zapewnienie niezależności życia i podniesienia jego jakości osobom o szczególnych potrzebach m.in. seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i poruszającym się o kulach czy laskach, niewidomym i słabowidzącym, głuchym i słabosłyszącym, z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, kobietom w ciąży i osobom z małymi dziećmi. W  ramach programu w latach 2018-2025  Rząd planuje wydać na poprawę dostępności aż ponad 23 mld zł.

 

Bardzo cieszą nas podjęte przez Rząd działania mające na celu likwidację barier architektonicznych i z niecierpliwością czekamy na rezultaty projektu.